Emilia Käsitöö

www.emicraft.com

Triibulised “padjad” – õpetus

Sellised olid minu “padjad”, mis tekitasid vaatajais küsimusi, kas neid on raske teha või kuidas ma neid teen. Need padjahelmed on päris pikalt minu kinnisideeks olnud. Aga igakord, kui ma neid teha proovisin, läks kõik metsa. Nad nägid välja nii nagu oleks keegi korvpalli palli padjapüüri sisse pannud. Aga ma tahtsin, et kõik oleks ideaalne..  Nii jäid need “padjakesed” pikaks ajaks tahaplaanile.

Kuidagi iseenesest tekkisid sellised võtmehoidjad..

.. armsad ja ruumilised. Aga niipea, kui ma üritasin neid korrata või kellelegi nende tegemist õpetada, tekkisid jälle korvpalli pallid padjapüüris.

Ja täna saan ma teile näidata, kuidas mina neid padjakesi teen (pildid ei ole just väga kõrgekvaliteedilised ja nad ei ole ühtede ja samade triibucane’idega tehtud, aga ivale peaks ju ikka pihta saama:)).

1. Padjahelmeste valmistamiseks on meil vaja:

 • Ruudukujulist vormi (minul on selleks vana piparkoogivorm, aga seda saab edukalt ka ilma vormita teha – šablooniga näiteks).
 • Vikerkaarevärvides polümeersavi Skinner Blend’i valmistamiseks – mina kasutan siin Premo! Sculpey ja Sculpey III erinevaid ja värvikaid polümeersavisid.
 • Savipritsi (kuna saviprits on nii minev kaup, siis hetkel seda meie sortimendis kahjuks pole)
 • Mõnda ümarat instrumenti polümeersavi rullimiseks (näiteks akrüülist instrument savi rullimiseks)
 • Lõiketera
 • Scrap Clay ehk polümeersaviülejääke
 • Metall-lehte
 • Veidikene heledat polümeersavi (näiteks heleroosa, poolläbipaistev, valge, helesinine jne.)
 • Poolläbipaistvat polümeersavi (näiteks frost), millesse on segatud väheken metall-lehte.
 • Pastamasinat

2. Ilusateks ümmargusteks pallideks veeretatud polümeersavitükid lõigata pooleks. Seda teeme selleks, et kõiki värve oleks enam-vähem võrdselt.

3. Veeretame need poolikud polümeersavikerad käte vahel porgandikujulisteks vorstideks ja laome nad tööpinnale nii nagu pildil näidatud.

4. Nüüd kasutame pastamasinat. Voldime ja laseme pastamasinast läbi (kõige suuremast vahest) seni, kui olete saanud meelepärase värviülemineku.

5. Nüüd rullime pastamasina abil oma heleda värvi sama suureks, kui meie vikerkaarevärviline värviüleminek. Mina kasutasin Premo! Sculpey poolläbipaistvat ja Premo! Sculpey kiiskav roosa segu. Rullime ikka veel läbi kõige suurema vahe – minu pastamasinal on nr. 7.

6. Kui soovi on, siis võib metall-lehe tükikesi Skinner Blend’i peale panna (nagu mul ka pildil näha on).

7. Kui me oleme lehed üksteise peale asetanud, võtame oma rulli ja rullime häääästi õrnalt. Ainult selleks, et polümeersavilehed omavahel haakuksid ja hiljem lagunema ei hakkaks. Tehke seda mõlemalt poolt. Peale seda mõõtke keskkoht välja ning lõigake pooleks. Asetage üksteise peale.

8. Peale esimest lõikamist peaks teil midagi sellist olema. Te võite lõikamist ja õrnalt rullimist korrata, kui seda vajalikuks peate.

9. Triibucane’i küljest lõigatud viilud peaksid olema suhteliselt peened. Aga kõige tähtsam oleks see, et kõik viilud oleksid enam-vähem sama paksud/peened.

10. Nüüd rullime pastamasina abil (kõige suurema vahega, minu pastamasinal nr. 7) oma polümeersaviülejäägid. Asetame sinna järjest triibucane’i viilud (ärge mustrit muutke) ning lõikame kaks ruutu välja.

11. Selleks, et teha padjahelmest, on meil vaja kaks ruutu ja ühte väikest ülejääki ülejääkidest. Veeretage see ülejääk väikeseks keraks ning vajutage siis näppude vahel laiaks.

12. Asetage saadud ülejäägist plönn kahe ruudu vahele nii keskele, kui võimalik.

13. Paneme ruutude ühed küljed kokku ning hakkame õrnalt (tundega;)) ääri kokku näpistama. Seda tuleb väga ettevaatlikult teha, et triipusid laiali ei määri. Tehke seda ka ülejäänud kolme äärega ning seejärel andke talle padja kuju. Väga tähtis on padjakestelt sõrmejäljed ära kaotada, sest peale küpsetamist on neid nii raske maha lihvida.

14. Kui teid oma padjakeste ääred ei rahulda (sest esimesel kümnel korral on väga raske neid korralikult teha), võite need katta äärisega (nagu sellel pildil). Siin olen kasutanud savipritsi, poolläbipaistvat polümeersavi ja metall-lehti. Savipritsi võlu selle juures on see, et saab väga korralikke ribasid välja pigistada, mis teevad teie töö ideaalseks.

15. Küpsetame tavalises praeahjus (antud juhul 130 kraadi juures). Mina küpsetasin oma kullakesi umbes 30 minutit ning loopisin seejärel jääkülma vette, et poolläbipaistva polümeersavi läbipaistvust suurendada. Lakkisin 4-5 korda (võibolla ka 6). Augud puurisin hiljem, kuid neid saab ka enne küpsetamist teha. Et ka pärast augu tegemist oleks teie padjake padjakese kujuga, pistke ta paariks minutiks sügavkülma ning seejärel “kruvige” nõel oma padjakese sisse. “Kruvimisel” tekib minimaalselt deformatsioone.

No nüüd on vist kõik. Kui teile midagi selgusetuks jäi, küsige julgelt.

Toredat nikerdamist!

18 september, 2008 - Posted by | õpetused, cane, huvitavat, käsitöö, meie uudised, polümeersavi, silmailu

1 kommentaar »

 1. […] “kandiga” ääristage süda (nagu ka triibuliste patjade õpetuses: https://emicraft.wordpress.com/2008/09/18/triibulised-padjad-opetus/), küpsetage 20-30 minutit 130 kraadi juures. Jahutage, lihvige, poleerige ja lakkige. Ongi […]

  Pingback-viide kirjutas Minu süda tuksub ainult teile! « Emilia Käsitöö | 4 veebruar, 2009 | Vasta


Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

%d bloggers like this: